DOĞALGAZ NEDİR?

DOĞALGAZ NEDİR?

Doğalgaz metan ve etan olmak üzere ceşitli hidro karbonlardan oluşan yanıcı bir gaz karisimidir. Renksiz ve kokusuzdur. Bu nedenle şebekeye çürük sarımsak kokusunu andıran tetrahidroteofen denilen bir madde katilmaktadir.


Dogalgazın tutuşma sicakligi 650 derecedir dogalgaz birincil enerjidir. Yani çıkarıldığı gibi kullanılır.


Doğalgazın yanabilmesi icin yuzde 5-15 arasında karışım yapması gerekir karışım bu oranın altında yada üstünde olursa yanmaz en iyi yanma karışımı % 9 doğalgaz %91 havadır. Doğalgaz havadan daha hafif bır gazdır.Bu yuzden kapalı alanlarda sızma halinde yukarıda toplanır gazların cogu zehırlenmeye yol acabilir, bu zehirlenmeler karbonmonoksit ( co ) e bağlıdır.


Karbonmonoksit (co) kandaki oksijen ile yer değiştirerek kanın vücuda oksijen taşım asını önler ve böylece vücudun zehirlenmesine sebep olur doğalgaz karbon monoksit içermediğinden zehirleyici değildir.


Ancak kapalı bir ortamda çok miktarda bulunduğu zaman oksijen yetersizliğinden boğulmaya sebep olabilir.Bu nedenle doğalgaz kullanılan ortamların iyi bir şekilde havalandırılması gerekir.Yandığında kül karbonmonoksit ve kükürt bileşikleri oluşturmaz ve çevrede asit yağmuruna sebep olmaz bunun azot emisyonu diğer yakıtlaradan daha azdı.


Bu nedenle doğalgaz temiz bir gazdır.